چای ترش

با توجه به شیوع بالای فشار خون بالا، آسیب اندام های انتهایی ناتوان کننده آن و عوارض جانبی داروهای شیمیایی مورد استفاده برای درمان آن، این مطالعه تجربی را به منظور بررسی تأثیر چای ترش بر فشار خون ضروری انجام دادیم. بدین منظور 31 بیمار مبتلا به پرفشاری خون اساسی متوسط ​​به طور تصادفی در گروه آزمایش و 23 نفر کنترل قرار گرفتند. بیماران مبتلا به فشار خون ثانویه یا افرادی که بیش از دو دارو مصرف می کردند از مطالعه حذف شدند. فشار خون سیستولیک و دیاستولیک قبل و 15 روز بعد از مداخله اندازه گیری شد. در گروه آزمایش 45 درصد از بیماران مرد و 55 درصد زن و میانگین سنی 9/7±6/52 سال بود. در گروه کنترل 30 درصد از بیماران مرد، 70 درصد زن و میانگین سنی بیماران 1/10±5/51 سال بود. یافته های آماری نشان داد که 12 روز پس از شروع درمان، فشار خون سیستولیک 11.2 درصد و فشار دیاستولیک 10.7 درصد نسبت به روز اول کاهش یافته است. اختلاف فشار خون سیستولیک دو گروه و همچنین اختلاف فشار دیاستولیک دو گروه معنی دار بود. سه روز پس از قطع درمان، فشار خون سیستولیک 7.9 درصد و فشار دیاستولیک 5.6 درصد در گروه آزمایش و کنترل افزایش یافت. این تفاوت بین دو گروه نیز معنی دار بود. این مطالعه باور عمومی و نتایج مطالعات آزمایشگاهی در مورد تأثیر چای ترش بر کاهش فشار خون را اثبات می کند. مطالعات گسترده تری در این زمینه مورد نیاز است.

خواص چای ترش | ۱۸ خاصیت چای ترش قرمز همراه با ۷ مورد از عوارض آن

فروش چای سبز

فشار خون بالا یکی از شایع ترین و مهم ترین مشکلات بهداشتی در کشورهای توسعه یافته و همچنین در حال توسعه است که مصرف چای سبز کیسه ای میتواند در کنترل آن موثر باشد (براونوالد، 1992). به طور کلی، 18 تا 54 درصد از جمعیت جهان (براونوالد، 1992، گرین و پلد، 1992، گزارش گروه کاری برنامه ملی آموزش فشار خون بالا در مورد فشار خون بالا در سالمندان، 1994)، و 24.6-29.7 درصد از ساکنان تهران را تشکیل می دهند. فشار خون بالا (نصرالهی، 1369، فیض زاده، 1372). 12 درصد از مرگ و میرها ناشی از فشار خون بالا و اثرات مستقیم آن است. 20 درصد از جمعیت عمومی باید انتظار داشته باشند که در طول زندگی خود فشار خون بالایی داشته باشند (نصرت الله، 1994). در 90 درصد موارد علت فشار خون ناشناخته است. این فشار خون ضروری نامیده می شود. فشار خون بالا باعث آسیب اندام های انتهایی به قلب، کلیه ها و سیستم عصبی مرکزی می شود (آترواسکلروز در 30 درصد موارد و نارسایی احتقانی قلب، سکته مغزی، نارسایی کلیوی و رتینوپاتی در بیش از نیمی از موارد رخ می دهد). در فشار خون خفیف خطر عوارض جانبی بدون درمان زیاد است. فشار خون بالا یک بیماری پیشرونده و کشنده است (ویلیامز، 1995). برای کنترل فشار خون خفیف از درمان های غیردارویی مانند رژیم غذایی، ورزش، آرامش و یوگا استفاده می شود.

برای فشار خون بالاتر از دیورتیک ها، مسدود کننده های گیرنده آدرنرژیک، مسدود کننده های کانال کلسیم و مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین استفاده می شود (رضوانی، 1990-1991 زارع، 1991، ویلیامز، 1995). این داروها که قیمتی متفاوت از چای سبز معطر دارد عوارض جانبی متعددی مانند سرگیجه، افسردگی، نارسایی احتقانی قلب، توهم، تاکی کاردی، آنژین صدری، هیپوکالمی، اختلالات گوارشی و لکوپنی دارند (ویلیامز، 1995). این عوارض جانبی در بیماران مسن‌تر دو تا سه برابر بیشتر از بیماران جوان‌تر رخ می‌دهد (فشار خون سیستولیک در گروه تحقیقاتی مشارکتی برنامه سالمندان، 1993).

چای ترش و شیرین خنک به همراه طرز و نکات تکمیلی

چای سبز اصل

به طور سنتی از داروها یا گیاهانی مانند جوشانده برگ زیتون، سیر (Harenberg، 1978) و به ویژه چای ترش (Hibiscus sabdariffa) برای کنترل فشار خون استفاده می شود. اینها در طب سنتی و باورهای عامه به داشتن اثرات درمانی مفید و کمترین عوارض شناخته شده اند. علی (1991) اثرات عصاره چای ترش را بر کاهش فشار خون در یک مطالعه تجربی بر روی حیوانات ارزیابی کرد. Jonadet (1990) اثرات محافظتی آن بر عروق انسان و مهار آنزیم مبدل آنژیوتانسین را در آزمایشگاه مشاهده کرد.

با توجه به شیوع بالای فشار خون در ایران، نبود اطلاعات بالینی قابل اعتماد در مورد اثرات این چای خوش طعم همانند چای سبز مشهد که سرشار از ویتامین C است و در مناطق مختلف جهان استفاده می شود، در دسترس بودن این چای و وجود امکانات برای این مطالعه با هدف بررسی تأثیر چای ترش بر فشار سیستولیک و دیاستولیک بیماران مبتلا به فشار خون ضروری در بیمارستان شریعتی تهران در سال 1374 در تولید آن در ایران انجام شد. درمان ایمن برای کنترل فشار خون بالا و اثرات کشنده ثانویه آن می باشد

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.